Ar jų poroje liks dar bent kas nors privataus, jei prie jų intymiausiomis akimirkomis prisijungs dar viena pora. O kaip po viso to jie bus vienas su kitu? Ar ištikimybės sąvoka tarp jų vis dar liks galioti? Ką reikės daryti, jei kitas partneris ar partnerė patiks labiau, nei savas? Kitaip tariant, klausimų – begalės. Ar tai reiškia, kad tokiems eksperimentams dar per anksti? O gal tai – apskritai yra riba, kurios santykius išsaugoti norinti pora neturėtų peržengti?
Didmiesčių Sodoma ir Gomora?
Seksologai prisipažįsta gana dažnai sulaukiantys tokių klausimų. Pasak kai kurių statistinių duomenų, madinguose didmiesčiuose vienas iš partnerių pareiškia norą eksperimentui 2x2 maždaug kas ketvirtoje šeimoje.
Tokia santykių forma priskiriama svingeriams. Ar tai – tiesiog nekalti seksualiniai eksperimentai, leidžiantys porai pabėgti nuo įprastos rutinos, ar... santykių pabaigos pradžia?
Kuo patraukli sekso keturiese idėja? Daugumoje atvejų iniciatyvą tokiai meilės žaidimų formai labiau rodo vyrai – moterys tik sutinka arba ne. Be abejo, būna ir atvirkštinių variantų, tačiau pastebimai rečiau. Manoma, kad tik ketvirtadalio svingerių kontaktų atvejų iniciatyva išplaukė iš moters pusės.
Seksologai pakankamai kruopščiai išstudijavo motyvus, kuriais vadovaujasi svingerių kontaktų siekiantys vyrai, ir priėjo išvados, kad viena pagrindinių priežasčių – tiesiog intymių santykių paįvairinimas, ir svarbiausia čia – patirti naują intymių santykių formą, seksą keturiese, o visai ne noras turėti naują partnerę. Nors, pastarasis motyvas vis dėlto taip pat išlieka pakankamai svarbus.
Bėgte nuo seksualinio nuobodulio!
Šiandien mes jau žinome, kad viena dažniausių santykių griūties priežasčių – seksualinis nuobodulys. Pasak statistikos, 70 procentų sutuoktinių porų su stažu nuo 5 iki 10 metų mylisi tik kartą per savaitę ir skiria tam 2,6 minutės. Vien barzdos skutimui ar depiliacijos procedūroms sugaištama dešimt kartų daugiau laiko! O toks užsistovėjimas intymiame gyvenime būdingas ne tik nuolat konfliktuojančioms ir ant skyrybų slenksčio jau atsidūrusioms šeimoms, bet ir iš pažiūros visai normalioms, puikiai sutariančioms poroms.
Šeimos seksualiniams santykiams skirta tūkstančiai mokslinių tyrimų. Žmonės bando išvengti intymios rutinos pačiais įvairiausiais būdais, temai, kaip padaryti seksualinius santykius kuo įvairesnius bei vėl įžiebti prigesusią aistros kibirkštį, skirta daugybė knygų, žurnalų, patarimų apstu internete.
Turint omeny, kad dabar šeimą kuriantys žmonės paprastai jau turi seksualinės patirties (vyrai – vidutiniškai 7-8 partneres, moterys – 3-4 partnerius), dar vieno naujo partnerio perspektyva neatrodo išskirtinė egzotika. Užtai mintis, kad jūsų meilės žaidimuose dalyvaus dar viena pora, ir ne pasyvi, o taip pat besimylinti – atrodo išties nepaprasta ir jaudinanti patirtis.
Mini orgija – dažnai būtent taip tiek patys dalyviai, tiek seksologai vadina svingeriškus santykius. Orgija sukelia emocinį pakylėjimą, ekstazę, seksualinės energijos antplūdį, padeda atsikratyti susikaustymo, paįvairina intymų gyvenimą, suteikia naujų pojūčių ir spalvų – būtent taip tikina meilės keturiese šalininkai. Tik ar taip yra iš tikrųjų?
Orgazmas to vertas
Taip, viskas yra būtent taip – pritaria seksologai D.Lesteris ir V.Koenas, kurie jau 20 metų studijuoja šį reiškinį. Pasak jų, svingerių poros apskritai tampa seksualiai aktyvesnės, ir ne tik būdami keturiese, bet ir mylėdamiesi tradiciškai, dviese. Beveik visos apklaustos moterys (o tyrime dalyvavo per 2000 porų) patiria orgazmą, kai palyginimui tradicinėse porose orgazmą nuolat patiria tik 24 procentai moterų. Daugelis „dalyvių“ moterų prisipažįsta, kad pirmą kartą orgazmą patyrė būtent besimylėdamos keturiese.
Moterys, praktikuojančios tokios formos seksą, tikina, kad pirmą kartą jų motyvas buvo noras pasiekti savo jausmingumo ribas, patirti didžiausią aistrą, pasijusti savo pačios seksualumo pike. Jas galima suprasti: juk, pasak apklausų, 87 procentai moterų prisipažįsta, kad norėtų geresnio seksualinio gyvenimo ir jaučiasi neatskleidusios viso savo seksualinio potencialo. Ir jos nenori su tuo taikstytis, siekia pakeisti savo gyvenimą. Svingerių porose kur kas daugiau pasitenkinimo šeiminiu gyvenimu ir santykiais apskritai, jose dukart rečiau pasitaiko skyrybų atvejų ir triskart mažiau neištikimybės epizodų.
Tačiau ar pati svingerystės idėja nėra savotiška neištikimybė? Juk ne kiekvienas gali ir nori matyti, kaip partneris mylisi su kuo nors kitu, tegul ir visiems mini orgijos dalyviams sutarus. Dauguma svingerių į tokį klausimą atsako paprastai: tai – ne neištikimybė. Juk mylintis keturiese niekas nėra apgaudinėjamas, o jei nėra apgaulės – tai nėra ir neištikimybės.
Seksas ŽIV epochoje
Dauguma svingerių taikiai daro tai, kas jiems patinka, bet dalis ties tuo nesustoja, mėgina propaguoti savo pomėgį ir požiūrį, savo gyvenimo būdą, įrodyti aplinkiniams, kad jis turi aibes privalumų. Jie leidžia savo leidinius, buriasi į bendruomenes, steigia interneto portalus.
Šiandien, kai pasaulyje plinta ŽIV, seksas negali būti toks, koks buvo anksčiau – sako jie. Vienas keleto minučių kontaktas su nepažįstamu partneriu gali kainuoti gyvybę ir tau, ir tavo artimam žmogui. Prezervatyvas – puiki apsauga, tačiau ne šimtaprocentinė. O seksualinės įvairovės poreikis toks didelis, kad ir mirties baimė nepadeda atsisakyti naujų patirčių. Svingeriai dažniausiai palaiko kontaktus su tokiom pat pastoviom porom, kaip ir jie, taigi tikimybė užsikrėsti – minimali. AIDS baimė verčia iš naujo pažvelgti į tarpusavio santykius ir seksą. Labai tikėtina, kad dar po 50 metų apskritai nebebus likę atsitiktinių santykių ir neištikimybės, vieninteliu būdu paįvairinti seksualinį gyvenimą patirtimi su naujais partneriais ir bus seksas keturiese. Ir išties – teisybės jų teiginiuose yra, tarp svingerių itin retai pasitaiko lytiniu keliu plintančių ligų. Bet tai – dar ne viskas.
Kita medalio pusė
Be abejo, į orgijas panašius svingerių kontaktus labai skatina susijaudinimas ir mėgavimasis seksu, tačiau jis taip pat lemia, kad kitos poros partneriai ima vis labiau patikti. Taigi atsiranda pakankamai stipri trauka kitos poros poros priešingos lyties nariui ir pasitaiko atvejų, kai jie pradeda susitikinėti – tik jau nebe keturiese, o dviese, slapta. Pasak specialistų, taip nutinka maždaug ketvirtadaliui svingerių porų. Tiesa, tai retai kada baigiasi skyrybomis, tačiau kitiems dviems partneriams tokia situacija tampa itin nemaloni.
Seksologai pastebėjo ir dar vieną įdomią meilės keturiese ypatybę. Tai padidėjęs moters jausmingumas. Nuolat palaikoma seksualinė įtampa, ekstazė, lengviau pasiekiamas orgazmas moteriai neretai sukelia ir trauką kitos poros moteriai. Verta pastebėti, kad apie seksą su kita moterimi heteroseksualios moterys fantazuoja 100 kartų dažniau nei heteroseksualūs vyrai – apie kitus vyrus. Manoma, kad seksualinė fantazija apie meilės žaidimus su kita moterimi – antra pagal dažnumą moterų fantazija. Svingeriškų santykių atveju ši fantazija tampa lengvai įgyvendinama. Ir tai taip pat gali tapti viena iš neištikimybės formų – kai slaptą romaną užmezga abi porų moterys. Tiesa, tokiu atveju vyrų pavydas pasireiškia gana retai – juk partnerė neiškeitė jo į kitą vyrą, o moteris – anokia čia grėsmė vyriškai savimeilei. Taigi tegul draugauja artimiau, jei tik joms patinka – dažniausiai
taikiai sutinka vyrai.
Seksologo akimis
Kaip seksologai vertina pretenzijas į tai, esą svingeriški santykiai – tai ateities sekso norma? Visų pirma jie pastebi, kad svingerystė – visai ne naujas reiškinys. Jis buvo paplitęs dar Senovės Romoje, taip pat tarp viduramžių feodalų. Daugelyje pirmykščių kultūrų jis ir dabar populiarus ir praktikuojamas – ypač per įvairiausias šventes, ritualines apeigas.
Svarbiausias meilės keturiese priešininkų argumentas – tai, kad seksas čia išsiveržia už intymių dviejų žmonių santykių rėmų, seksualinis aktas atliekamas be meilės ir tampa viešas. Bet juk sveikas protas ir gyvenimiška patirtis parodė, kad seksualiniai santykiai ir taip nuolat vyksta tiek iš meilės, tiek iš draugiškumo, tiek apskritai tenkinant vien fiziologinius poreikius. Taigi apriboti seksualinius santykius vienu kriterijumi – iš meilės, dabar jau atrodo nepriimtina.
Be to, seksas taip pat jau labai seniai išėjo už miegamojo ribų. Lytinis aktas rodomas erotiniuose ir pornografiniuose filmuose, demonstruojamas netgi scenoje. Akivaizdu, kad jis gali būti tiek perdėm intymus, tiek ir viešas – ir tame nėra nieko baisaus ar nepriimtino. Atvirkščiai, tyrimai parodė, kad seksualinė produkcija ir erotiniai vaizdai padeda drovesniems žmonėms atsipalaiduoti, palaiko jų seksualinį gyvenimą tonuse.
Kitas argumentas: svingerystė griauna šeimą. Jis taip pat seniai paneigtas statistikos: svingerių šeimos yra netgi šiek tiek tvirtesnės nei tradicinės.
O štai svingerių praktika ir argumentai atrodo įtikinantys. Iš tiesų AIDS epochoje mes negalime mylėtis taip, kaip tai būdavo daroma visais laikais, ir užsimerkti į tai būtų mažų mažiausiai kvaila. AIDS Damoklo kardas verčia mus kitaip tvarkyti savo seksualinį gyvenimą ir visų pirma – apriboti savo seksualinės įvairovės geidulius. Rizika užsikrėsti nuo atsitiktinio partnerio – pakankamai didelė, o nuo kitos ilgalaikės poros – palyginti maža. Ypač jei su šia pora palaikomi nuolatiniai ryšiai, jie nėra atsitiktiniai žmonės jūsų gyvenime. Ir nauji pojūčiai, naujos erotikos ribos – garantuotos. Faktas, kad svingeriškos patirties įgyja ir nori įgyti vis daugiau porų, kalba taip pat pats už save.
Beje. XXI amžiaus seksu pretenduoja tapti ir kitos intymumo formos. Visų pirma tai – seksas telefonu (arba internetu), kai partneriai bendrauja per atstumą, kaitina vienas kitą erotiniu dialogu ir masturbuojasi. Tačiau su svingerių pojūčių intensyvumu tai nesulyginama: juk seksas telefonu nesuteikia tikro lytinio akto.
Ir vis dėlto jei nesate tikri, ar jums tokių santykių reikia, turėkite omeny: daugeliu atvejų svingeriška orgija tėra eksperimentas, kuris po 3-4 kartų išsikvepia, partnerių įvairovės poreikis patenkinamas, ir vėl grįžtama prie įprastų santykių dviese.
www.suaugusiems.lt