Patikimiausi apsisaugojimo nuo nėštumo būdai

pexels-josh-willink-11499-69097.jpg
 
Apsisaugojimas nuo neplanuoto nėštumo yra svarbi kiekvieno žmogaus lytinio gyvenimo dalis. Tai leidžia mėgautis intymumu be papildomo streso ir padeda planuoti ateitį.

Egzistuoja įvairūs kontracepcijos metodai – nuo itin patikimų iki tokių, kurie labiau remiasi sėkme nei mokslu. Šiame straipsnyje pasidalinsime tais, kuriuos verta apsvarstyti kiekvienam besimėgaujančiam intymaus gyvenimo malonumais. 

Kodėl svarbu rinktis patikimą apsaugos metodą?

Turbūt net nereikia sakyti, kad neplanuotas nėštumas gali turėti didelį poveikį žmogaus emocinei, fizinei ir finansinei gerovei. Todėl svarbu rinktis patikimą ir tinkamą apsisaugojimo metodą, atsižvelgiant į individualius poreikius, sveikatos būklę ir gyvenimo būdą. 
Be to, kai kurie apsaugos metodai suteikia papildomą naudą! Pavyzdžiui, hormoninės priemonės padeda sureguliuoti menstruacinį ciklą, sumažinti skausmą ar net apsaugoti nuo tam tikrų sveikatos problemų.
Renkantis kontracepciją svarbu atsižvelgti į tai, kaip ji veikia, kokia yra jos veiksmingumo tikimybė ir ar ji apsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų (LPI).
Kai kurias apsaugos priemones galima įsigyti be recepto, tačiau daugumai jų jo prireiks. Kiekviena kontracepcijos rūšis turi savo pliusų ir minusų. Skaitykite toliau ir sužinokite apie skirtingus būdus, kaip išvengti neplanuoto nėštumo.

 

1. Hormoninė kontracepcija

Hormoninė kontracepcija veikia kaip „išjungimo mygtukas“ ovuliacijai – ji neleidžia kiaušialąstei ištrūkti iš kiaušidžių, todėl apvaisinimas tampa neįmanomas. Tačiau šie metodai neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų (LPI).
Daugumą hormoninių kontraceptikų galima įsigyti tik su gydytojo receptu, išskyrus skubią kontracepciją.
Kontraceptinės tabletės – vartojamos kasdien tuo pačiu metu, efektyvumas siekia 99%. Gali būti dviejų tipų: 

  • Kombinuota tabletė (su estrogenu ir progestinu): geriama kasdien tuo pačiu metu. Dalis pakuotėje esančių tablečių būna be hormonų – jų vartojimo metu įvyksta mėnesinės.
  • Mini piliulė (tik su progestinu): geriama be pertraukų, kasdien tuo pačiu metu. Šią tabletę vartojančios moterys gali visai neturėti mėnesinių.

Kita hormoninė kontracepcija gali būti tokia:

  • Kontraceptiniai pleistrai – veikia kaip „įklijuojama tabletė“ – jis išskiria hormonus per odą. Pleistras keičiamas kas 3 savaites, po to daroma 1 savaitės pertrauka, per kurią įvyksta mėnesinės.
  • Makšties žiedai – dedami į makštį ir išskiria hormonus tris savaites.
  • Hormoninės spiralės – nepilnai sustabdo ovuliaciją, tačiau apsaugo nuo nėštumo, sutirštindama gimdos kaklelio gleives ir sukeldama hormoninius pokyčius. Veikia apie 3-5 metus.

Hormoninė kontracepcija taip pat gali sumažinti PMS simptomus, aknės problemas ir sumažinti riziką susirgti tam tikromis ligomis, pvz., kiaušidžių vėžiu.

1. Barjeriniai metodai

Prezervatyvai – tai ne tik apsauga nuo nėštumo, bet ir vienintelė kontracepcijos priemonė, sauganti nuo lytiškai plintančių infekcijų (LPI).
Kokie prezervatyvai naudojami dažniausiai?

  • Vyriški prezervatyvai – viena iš labiausiai prieinamų ir plačiai naudojamų apsaugos priemonių. Jei naudojami teisingai, vyriški prezervatyvai yra daugiau nei 80 % veiksmingi apsisaugant nuo nėštumo.
  • Moteriški prezervatyvai – tai lanksti makšties įmautė, kuri apsaugo nuo nėštumo ir LPI. Jis negali būti naudojamas kartu su vyrišku prezervatyvu, nes abu kartu gali plyšti. Teisingai naudojant, jo veiksmingumas – apie 79 %.

Barjeriniai metodai yra svarbūs, ypač jei nėra ilgalaikio partnerio, nes jie apsaugo nuo LPL, įskaitant ŽIV ir žmogaus papilomos virusą (ŽPV), kuris gali sukelti gimdos kaklelio vėžį.

3. Skubioji kontracepcija

Tai neatidėliotina apsauga po nesaugaus lytinio akto.
Skubiosios kontraceptinės tabletės yra veiksmingiausios, kai išgeriamos per 72 valandas po lytinio akto.
Nors skubioji kontracepcija gali būti efektyvi, ji neturėtų būti naudojama kaip įprastas apsisaugojimo būdas, nes ji mažiau patikima nei nuolatinės kontracepcijos priemonės.

Išvados

Renkantis patikimą ir efektyvią priemonę apsisaugojimui nuo nėštumo reikia pamiršti „natūralius būdus“ – pavyzdžiui, ovuliacijos sekimą arba „laiku“ nutrauktą lytinį aktą. Žinoma, šie natūralūs metodai gali būti naudojami papildomai kartu su kitomis priemonėmis, tačiau jie nėra tokie veiksmingi kaip mediciniškai patvirtintos kontracepcijos priemonės.

Kiekvienam gali tikti skirtingi metodai, todėl kartais tenka išbandyti kelis variantus, kol randamas tinkamiausias.

Kontracepcijos priemonių veiksmingumas skiriasi, todėl seksualiai aktyvūs žmonės turėtų pasitarti su gydytoju, kad pasirinktų saugiausią ir patogiausią būdą.

Ir nepamirškite – tik vyriški ir moteriški prezervatyvai apsaugo ne tik nuo nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių infekcijų

 
Komentarai
Naujas komentaras