Kas yra menopauzė ir kokie jos simptomai?
Menopauzė yra etapas moters gyvenime, kuris prasideda praėjus 12 mėnesių po paskutinių mėnesinių. Metai iki to momento gali atsirasti apie tai signalizuojančių simptomų – sutrikęs mėnesinių ciklas, nevaldomos karščio bangos ir kita. Šie reiškiniai vadinami menopauzės perėjimu arba perimenopauze.
Menopauzės pereinamasis laikotarpis dažniausiai prasideda nuo 45 iki 55 metų. Paprastai jis trunka apie septynerius metus, bet gali trukti ir dvigubai ilgiau. Trukmė gali priklausyti nuo gyvenimo būdo veiksnių, tokių kaip rūkymas, mityba, amžius, rasė.
Pagrindiniai menopauzės simptomai:
• Nereguliarios mėnesinės;
• Naktinis prakaitavimas;
• Karščio bangos, nevalingas prakaitavimas;
• Makšties sausumas;
• Šaltkrėtis;
• Nemiga, dažni prabudimai naktį;
• Nuotaikos svyravimai;
• Svorio priaugimas;
• Plaukų ar odos pokyčiai;
• Krūtų pilnumo praradimas.
Kaip palengvinti menopauzę?
Menopauzė nereikalauja medicininio gydymo – visas gydymas sutelkiamas į simptomų palengvinimą ir lėtinių ligų, kurios gali atsirasti senstant, prevenciją arba valdymą. Didelė dalis moterų apskritai neskiria dėmesio savo menopauzės simptomų lengvinimui – būna atvejų, kai visi jie išnyksta savaime. Tačiau tokie atvejai yra gana reti.
Pasidalinsime keletu dažniausių priemonių menopauzės simptomams palengvinti.
Hormonų terapija
Estrogenų terapija yra veiksmingiausias gydymo būdas menopauzės karščio bangoms malšinti. Atsižvelgdamas į jūsų asmeninę ir šeimos ligos istoriją, gydytojas gali rekomenduoti mažiausią estrogeno dozę ir trumpiausią laikotarpį, reikalingą simptomams palengvinti.
Jeigu mąstote apie hormonų terapiją, pasitarkite su savo gydytoju apie šios terapijos naudą ir riziką, kad sužinotume, ar jums tai yra geriausias pasirinkimas.
Sveika mityba
Kai kurioms moterims karščio bangas iššaukia stresas, aštrus maistas, kofeinas, karštas oras ir alkoholis, tad šių dalykų reikėtų vengti. Pajutus, kad kyla karščio banga, patariame ramiai, giliai kvėpuoti. Įkvėpti, iškvėpti.
Kalbant apie maistą, patariama valgyti produktus, kuriuose gausu kalcio ir vitamino D. Dėl hormoninių pokyčių menopauzės metu kaulai gali susilpnėti, todėl padidėja osteoporozės rizika. Kalcis ir vitaminas D yra susiję būtent su gera kaulų būkle, todėl svarbu su maistu gauti pakankamai šių maistinių medžiagų. Kalcio yra įvairiuose maisto produktuose – piene, jogurte, sūryje. Taip pat lapinėse daržovėse, tofu, pupelėse, sardinėse. Vitaminą D geriausia gauti iš saulės šviesos, tačiau jeigu retai būnate lauke, galima gerti vitamino D papildus.
Taip pat nepamirškite gerti daug vandens – bent 2 litrus per dieną. Vanduo sumažins pilvo pūtimą ir sausumo jausmą, kuris būdingas menopauzės metu.
Reguliari mankšta ir tinkamo svorio palaikymas
Menopauzės metu įprasta priaugti šiek tiek svorio – tai gali įvykti dėl besikeičiančių hormonų, senėjimo, gyvenimo būdo ir genetikos. Kūno riebalų perteklius, ypač aplink juosmenį, padidina riziką susirgti širdies ligomis ir diabetu, taip pat stipriai padidėjęs kūno svoris gali suintensyvinti nemalonius menopauzės simptomus.
Išlaikyti sveiką svorį padės tinkama mityba, pavyzdžiui, vaisiai ir daržovės, kuriose mažai kalorijų, tačiau kurios leidžia jaustis sočiai. Tačiau labai svarbu nepamiršti ir sporto. Pavyzdžiui, pilateso pratimai leidžia pasikrauti energijos, gerina miegą, medžiagų apykaitą, nuotaiką.
Reguliari mankšta naudinga ir apsisaugant nuo įvairių ligų, įskaitant vėžį, širdies ligas, insultą, aukštą kraujospūdį, 2 tipo diabetą, nutukimą ir osteoporozę. Taip pat nepamirškite, kad geras miegas taip pat duoda labai daug naudos organizmui. Eikite miegoti anksčiau ir ryte pabuskite žvalesnės. Medituokite, praktikuokite jogą, prieš miegą skirkite laiko knygos skaitymui – tai gali padėti užmigti greičiau ir lengviau.
Sekso metu naudokite lubrikantą
Dar vienas nemalonus menopauzės simptomas – nepatogumas sekso metu. Jaučiamas išsausėjimas pakiša koją sklandžiam seksui, tačiau tikrai nereikia nuleisti rankų – pats lengviausias būdas sau padėti yra lubrikanto naudojimas. Jis palengvina įsiskverbimą ir leidžia mėgautis seksu be jokio nepatogumo ir skausmo. Ir tai tikrai nėra produktas, skirtas tik moterims menopauzėje – lubrikantą naudoja labai daug įvairaus amžiaus porų. Su juo patirtys tiesiog malonesnės.
Kova su karščio bangomis
Kai kurios moterys patiria karščio bangas, kurios yra tokios stiprios, kad trukdo miegoti. Kad būtų galima kiek labiau to išvengti, dėvėkite pižamas iš plono, kvėpuojančio audinio. Vietoj storos antklodės ar antklodės naudokite lengvus paklodžių ir antklodžių sluoksnius. Padėkite ventiliatorių miegamajame. Miegodami po pagalve laikykite maišelį su šaldytomis daržovėmis. Jei pabundate, apverskite pagalvę taip, kad veidas visada liestųsi su vėsiu paviršiumi.
Menopauzės simptomai gali kaip reikiant varginti, tačiau svarbu šiuo laikotarpiu nestresuoti ir stengtis gyventi sveiką, pilnavertį gyvenimą. Jeigu šie paprasti, gyvenimiški patarimai nepadeda atsikratyti simptomų, kurie kenkia jūsų gyvenimo kokybei, rekomenduojame kreiptis į gydytoją – kartu rasite tinkamiausią sprendimą būtent jums.