Kontracepcija: ar visi apsisaugojimo būdai yra veiksmingi?
Kaip jau dauguma žino, kontracepcija ir kitokia apsauga lytinių santykių metu yra būdas vyrams ir moterims apsisaugoti nuo nėštumo ir lytiškai plintančių ligų.
Pirmiausia, ką reikia žinoti kalbant apie kontraceptines priemones, tai kad kiekvienos moters fiziologija yra skirtinga – sunku įvertinti, kuri kontracepcijos priemonė yra geriausia arba turi daugiausiai šalutinių poveikių vienai konkrečiai moteriai. Tad daugelis moterų turi išbandyti bent keletą skirtingų priemonių, kol randa tinkamiausią sau.
Deja, kai kurių apsisaugojimo būdų vertėtų vengti visoms poroms, nepaisant jų fiziologijos – apie jas ir pakalbėkime.
Susilaikymas
Nors abstinencija yra vienintelė kontracepcijos priemonė, kuri yra 100 procentų veiksminga ir yra geriausias būdas apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų, ji yra labai nepastovi. Noras mylėtis gali ateiti netikėtai, net tada, kai prieš tai nusprendėte susilaikyti nuo sekso. Tokiu atveju nebūsite pasiruošę tinkama apsauga. Savo naktinio staliuko stalčiuje visada reikia turėti bent jau prezervatyvą – niekada negali žinoti, kada jo prireiks.
Nutrauktas lytinis aktas
Turbūt daugelis girdėjo apie apsisaugojimo būdą, kuomet vyras, pajutęs artėjančią ejakuliaciją, ištraukia penį ir neleidžia sėklai patekti į moters lytinius takus. Kadangi ejakuliuojama išorėje, pastojimo galimybė sumažėja iki 30 procentų.
Tačiau šis skaičius vis tiek labai didelis. Užtenka vos vieno gyvybingo spermatozoido naujai gyvybei pradėti. Net jeigu ejakuliuojama išorėje, sekso metu iš varpos išsiskiria skystis, kuriame taip pat yra spermatozoidų. Be to, niekada negali būti tikras, ar vyrui pavyks save suvaldyti ir laiku nutraukti lytinį aktą. Mylintis be apsaugos ovuliacijos metu, pastojimo galimybės dar labiau išauga.Toks apsisaugojimo būdas nėra patikimas ir visiškai neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, todėl vertėtų jo atsisakyti.
„Kito ryto“ tabletė arba skubioji kontracepcija
Skubi kontracepcija yra priemonė, kurią moterys gali naudoti penkias dienas po nesaugių lytinių santykių. Ji naudojama suplyšus prezervatyvui ar susidūrus su bet kokia kita situacija, kai apsaugos priemonės nebuvo veiksmingos. Tabletės apsaugo nuo nėštumo, laikinai blokuodamos kiaušinėlių gamybą (vėlinant ovuliaciją).
Skubiosios kontraceptinės tabletės gali būti veiksmingos iki 90 procentų, jei jos vartojamos per 72 valandas po nesaugaus lytinio akto. Tačiau jokios tabletės neveiks tuo atveju, jeigu ovuliacija jau bus įvykusi. Tad šis apsisaugojimo būdas irgi nėra pats patikimiausias variantas.
Be viso to, išgėrus skubiosios kontracepcijos tabletę gali sutrikti menstruacijų ciklas, tad jeigu įmanoma, šios priemonės reikėtų vengti ir apsauga rūpintis dar prieš lytinį aktą.
Prezervatyvai
Prezervatyvai yra populiariausia ir patogiausia apsisaugojimo priemonė nuo nėštumo – juos galima įsigyti visur, lengva ir patogu naudoti. Prezervatyvai naudingi ir dėl to, kad apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų.
Vis dėlto, reikia paminėti, kad net ir naudojant prezervatyvus, kasmet pastoja apie 18 procentų moterų. Taip nutinka dėl prezervatyvo plyšimo, pasibaigusio galiojimo laiko ir nemokėjimo naudotis šia apsaugos priemone tiksliai, kaip nurodyta.
Tad nors prezervatyvus rekomenduojama naudoti norint užtikrinti apsaugą nuo lytiškai plintančių ligų, taip pat siūlome rinktis ir papildomą kontracepciją, dėl viso pikto.
Apibendrinant, šiais laikais netrūksta priemonių, skirtų apsisaugojimui nuo nėštumo, pasirinkimo. Pasitarus su gydytoju visai nesunku rasti sau patogiausią ir priimtiniausią variantą. Svarbiausia nepamiršti, kad visada reikia propaguoti tik saugų seksą ir saugoti savo bei savo artimųjų sveikatą.