Šiame tekste norime daugiau pasigilinti į prezervatyvų temą ir pasidalinti informacija, kurią kiekvienas turėtų žinoti apie šią kontracepcijos priemonę.
Prezervatyvų ABC: viskas, ką reikia žinoti
Šį tekstą pradėkime nuo to, kad prezervatyvai yra vienintelė kontracepcijos priemonė, kuri gali apsaugoti ir nuo nėštumo, ir nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų (LPI). Jie sukuria barjerą, neleidžiantį spermai ir kitiems kūno skysčiams patekti į makštį, tiesiąją žarną ar burną.
Tai pati populiariausia kontracepcijos priemonė, kadangi prezervatyvai yra pigūs, jų nusipirkti galima visur ir jų naudojimu nereikia rūpintis iš anksto (kaip, pavyzdžiui, su kontraceptinėmis tabletėmis).
Yra du prezervatyvų tipai: išoriniai (maunami ant varpos) ir vidiniai (dažnai vadinami moteriškais prezervatyvais). Mums labiausiai pažįstami būtent išoriniai, kadangi jų pasirinkimas didesnis, o ir naudojimas atrodo šiek tiek paprastesnis. Tad apie juos šiandien ir pašnekėsime.
Ar prezervatyvai veikia efektyviai?
Tai, kaip gerai veikia prezervatyvas, labai priklauso nuo to, ar tinkamai jį naudojate.
Tinkamai naudojant, vyriški prezervatyvai yra maždaug 98% veiksmingi užkertant kelią nėštumui. Tai reiškia, kad per vienerius metus 2 iš 100 moterų, kurių partneriai visada teisingai naudoja prezervatyvus, pastoja. Tinkamai naudojami moteriški (vidiniai) prezervatyvai yra 95% veiksmingi.
Būtina paminėti, kad prezervatyvai yra labai veiksmingi užkertant kelią lytiškai plintančioms infekcijoms, tokioms kaip gonorėja, chlamidijos, pūslelinė ir ŽIV (virusas, sukeliantis AIDS).
Tačiau tiksli rizika priklauso nuo ligos tipo. Pavyzdžiui, prezervatyvai yra beveik 100% veiksmingi apsaugant nuo ŽIV. Tačiau ŽPV, dažniausiai lytiniu keliu plintanti liga, gali užkrėsti tas vietas, kurių vyriškas prezervatyvas neuždengia, pavyzdžiui, kapšelį. Kitaip sakant, prezervatyvai sumažina ŽPV infekcijos riziką, tačiau jos nepašalina.
Tačiau bet kokiu atveju, prezervatyvai savo darbą atlieka puikiai, tad juos reikėtų naudoti kiekvienam lytiškai aktyviam asmeniui, taip saugant savo ir savo partnerio (-ės) sveikatą.
Į ką atsižvelgti renkantis prezervatyvus?
Šiais laikais prezervatyvų pasirinkimas yra toks didelis, kad visiškai normalu, jeigu nebežinote, kuris produktas jums tinkamiausias. Pažymėjome kelis dalykus, į kuriuos galite atkreipti dėmesį renkantis prezervatyvus:
- medžiagą, iš kurios jie pagaminti. Dažniausiai prezervatyvai gaminami iš latekso, rečiau – iš plastiko arba ėriuko odos. Jei žmogus yra jautrus arba alergiškas lateksui, galima naudoti prezervatyvus, pagamintus iš plastiko: poliuretano arba poliizopreno. Latekso ir plastikiniai prezervatyvai gali apsaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų bet kokio sekso metu: vaginalinio, oralinio ir analinio. Natūralūs arba ėriuko odos prezervatyvai yra pagaminti iš medžiagos, turinčios mažytes angas. Tad nors jie apsaugo nuo nėštumo, bet neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų;
- ar prezervatyvas su lubrikantu, ar be. Visada rekomenduojame rinktis su lubrikantu – tuomet ir seksas malonesnis, ir mažesnė tikimybė, kad prezervatyvas gali plyšti;
- ar prezervatyvas padengtas spermicidu. Tai cheminė medžiaga, vadinama nonoksinoliu-9, naikinanti spermą. Kartais prezervatyvai gali būti padengti šia medžiaga (tačiau labai retai). Tai gali sumažinti nėštumo riziką, tačiau su prezervatyvu gaunamo spermicido kiekio tikriausiai nepakaks, kad tai suveiktų. Be to, ši medžiaga gali sudirginti jūsų lytinius organus, todėl gali padidėti tikimybė užsikrėsti ŽIV, tad tokių prezervatyvų rinktis nerekomenduojame;
- prezervatyvo tekstūrą. Yra prezervatyvų, kurių paviršius nėra lygus – jis gali būti briaunuotas, dygliuotas. Jie skirti padidinti malonumą sekso metu jums ir jūsų partneriui (-ei). Taip pat būna ir storesnių, ir plonesnių prezervatyvų;
- prezervatyvo dydį. Taip, naudojant šį produktą nėra vieno universalaus dydžio, tad atkreipkite dėmesį į ant dėžutės nurodytą dydį ir įsivertinkite, ar jis jums tinka.
Atsižvelgę į šiuos paprastus dalykus galėsite išsirinkti jums tinkamiausią prezervatyvą.
Patarimai, kaip tinkamai naudoti prezervatyvus
Daugeliui ši patarimų skiltis gali sukelti juoką, tačiau su kontracepcijos priemonėmis geriau nejuokauti. Kad viskas vyktų sklandžiai ir pagal planą, prisiminkite šiuos patarimus:
- atidarydami pakuotę įsitikinkite, kad nesuplėšėte prezervatyvo;
- išmeskite prezervatyvą, jei jis trapus, kietas, lipnus arba pasibaigusio galiojimo;
- kiekvieną kartą naudokite naują prezervatyvą;
- jei prezervatyvas neturi rezervuaro antgalio, dėdamiesi jį suimkite jo galiuką, kad ejakuliacijos metu liktų maždaug 1,3 cm vietos spermai surinkti;
- jei jaučiate, kad sekso metu prezervatyvas plyšta, nedelsdami sustokite, nuimkite jį ir užsidėkite naują;
- su prezervatyvais nenaudokite aliejaus pagrindo lubrikanto, nes jis gali jį suardyti;
- būtinai pakeiskite prezervatyvą pereidami nuo analinio prie vaginalinio sekso;
- po sekso nuimdami prezervatyvą įsitikinkite, kad sperma neišsilieja;
- niekada nenaudokite prezervatyvo daugiau nei vieną kartą;
- nenaudokite dviejų prezervatyvų vienu metu – jokios naudos iš to negausite, tik padidinsite prezervatyvo plyšimo tikimybę.
Dažniausiai, jeigu naudojant prezervatyvą jis plyšta ir moteris pastoja, to priežastis yra neteisingas produkto naudojimas. Tad būkite atidūs ir mėgaukitės saugiu seksu.
Kaip išvengti prezervatyvo plyšimo?
Visų pirma turime nuraminti, kad net ir patys ploniausi prezervatyvai yra labai tvirti – juos gaminant atliekami įvairūs bandymai, kur stebima, kokią trintį ar tempimą jie gali atlaikyti.
Vis dėlto, būna atvejų (nors ir retų), kai prezervatyvas plyšta. Dažniausiai tai nutinka dėl neteisingo jų naudojimo. Norėdami to išvengti, visada perskaitykite instrukciją ir viską darykite pagal duotas nuorodas. Pakuotę plėškite atsargiai, kad neužkliudytumėte viduje esančio prezervatyvo.
Dar vienas naudingas patarimas – nelaikykite prezervatyvų šalia kažkokio šilumos šaltinio. Net ir lempa prie spintelės gali juos neigiamai paveikti.
Ir, žinoma, visada atkreipkite dėmesį į prezervatyvų galiojimo laiką, nes taip – jie tikrai gali išeiti iš galiojimo.
Ir pabaigai primename – visada mėgaukitės tik saugiu seksu ir saugokite savo bei savo partnerio (-ės) sveikatą.